UCHWAŁA Nr XLI/309/18

Rady Miejskiej w Grójcu

z dnia 29 stycznia 2018 r.

w sprawie: trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez organ inny niż jednostka samorządu terytorialnego oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1875) i art. 38 ust. 1, art.39 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2203) uchwala się, co następuje:

§  1.

Ustala się tryb udzielania i rozliczania dotacji oraz  tryb  przeprowadzenia kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania dla szkół , przedszkoli oraz  innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie gminy Grójec przez inne niż jednostki samorządu terytorialnego osoby prawne i osoby fizyczne.

§  2.

Ilekroć w uchwale jest mowa bez bliższego określenia o:

ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych,
urzędzie- należy przez to rozumieć Urząd Gminy i Miasta w Grójcu.

§ 3.

Niepubliczna inna forma wychowania przedszkolnego niespełniająca warunków, o których mowa w art.21 ust. 1 ustawy otrzymuje na każdego ucznia dotację z budżetu gminy w wysokości równej 55% podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na takiego ucznia niepełnosprawnego innej formy wychowania przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy Grójec.

§ 4.

Wydział Budżetowy Urzędu Gminy i Miasta w Grójcu informuje organy prowadzące przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego i szkoły o wysokości miesięcznej kwoty dotacji w przeliczeniu na jednego ucznia do końca stycznia każdego roku oraz w przypadku aktualizacji do końca miesiąca, w którym została zaktualizowana kwota dotacji. Aktualizacja wysokości dotacji oraz statystycznej liczby uczniów dokonywana jest zgodnie z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych.

§  5.

1. Organ prowadzący przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego lub szkołę składa w Urzędzie Gminy i Miasta w Grójcu wniosek o udzielenie dotacji, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji wg wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Do 10 dnia każdego miesiąca, z tym że za grudzień do dnia 5 grudnia, organ prowadzący przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego lub szkołę składa w Urzędzie Gminy i Miasta w Grójcu informację o faktycznej liczbie uczniów sporządzoną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej odpowiedniej dla danego typu i rodzaju przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego i szkoły, według stanu na pierwszy roboczy dzień miesiąca, za który udzielana jest część dotacji przypadająca na dany miesiąc, wg wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

3. Do 10 dnia każdego miesiąca, z tym że za grudzień do dnia 5 grudnia, organ prowadzący szkołę, o której mowa w art. 26 ust. 2 ustawy składa w Urzędzie Gminy i Miasta w Grójcu oprócz informacji, o której mowa w ust. 2, informację o faktycznym uczestnictwie uczniów w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, sporządzoną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej, według stanu za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym następuje przekazanie części dotacji przypadającej na dany miesiąc zawierającą:

1) dane o organie prowadzącym;

2) dane niepublicznej szkoły;

3) numer i nazwę rachunku bankowego;

4) informację o faktycznym uczestnictwie w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych;

5) dane osoby reprezentującej organ prowadzący;

6) oświadczenie o tym, że podane dane są zgodne z rzeczywistością.

4. W przypadku zmiany rachunku bankowego, organ prowadzący niezwłocznie informuje  urząd o zmianie.

§  6.

1. Organ prowadzący przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego lub szkołę, sporządza w terminie do dnia 20 stycznia roku następującego po roku otrzymania dotacji

roczne rozliczenie otrzymanej dotacji wg wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszej uchwały.

2. W przypadku stwierdzenia przez organ prowadzący oczywistej omyłki w rozliczeniu lub błędu rachunkowego może być złożona korekta rozliczenia w terminie do 31 stycznia po roku, w którym została udzielona dotacja.

3. W przypadku likwidacji, w trakcie roku, za który udzielana jest dotacja, przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub szkoły rozliczenie dotacji przekazanej w danym roku, podlega przekazaniu, zgodnie z ust. 1, w terminie 30 dni od dnia otrzymania ostatniej części dotacji, nie później jednak niż w dniu likwidacji.

4. W przypadku zmiany organu prowadzącego w trakcie roku, za który udzielana jest dotacja, przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub szkoły rozliczenie dotacji przekazanej w danym roku, podlega przekazaniu, w terminie 7 dni przed otrzymaniem zaktualizowanego wpisu do ewidencji placówek niepublicznych prowadzonej przez gminę Grójec.

5. Przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego i szkoły, a także organy je prowadzące zobowiązane są do prowadzenia dokumentacji finansowo-księgowej w sposób umożliwiający jednoznaczne określenie sposobu wykorzystania dotacji.

§  7.

1. Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji. Upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy i Miasta Grójec lub inne upoważnione osoby niebędące pracownikami Urzędu , zwani dalej "kontrolującymi", mogą dokonywać kontroli w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach, zwanych dalej "kontrolowanymi".

2. Przed rozpoczęciem kontroli, kontrolujący co najmniej 7 dni przed terminem kontroli zawiadamia kontrolowanego o planowanym terminie   kontroli.

3.Kontrolowany zapewnia kontrolującemu warunki niezbędne do przeprowadzenia kontroli oraz udostępnia dokumentację będącą przedmiotem kontroli , a także udziela informacji i wyjaśnień.

4. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzone zostanie, że dotacja została

1) wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem,

2) pobrana nienależnie,

3) pobrana w nadmiernej wysokości

- podlega zwrotowi na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych.

§  8.

1. Dokumentem upoważniającym do przeprowadzenia kontroli jest imienne upoważnienie do kontroli zawierające:

1) numer upoważnienia;

2) imię i nazwisko kontrolującego;

3) temat kontroli;

4) termin ważności upoważnienia.

2. Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1, po zakończeniu kontroli dołącza się do akt kontroli.

§  9.

1. Wynik przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole kontroli.

2. Protokół kontroli zawiera w szczególności:

pełną nazwę i adres kontrolowanego, nazwę i adres jego organu prowadzącego oraz imię i nazwisko osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania kontrolowanego;
datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli;
imiona i nazwiska kontrolujących;
określenie przedmiotu kontroli i okresu objętego kontrolą;
opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli, w tym ustalonych nieprawidłowości, z uwzględnieniem zakresu i skutków tych nieprawidłowości;
opis załączników do protokołu;
wzmiankę o poinformowaniu kontrolowanego o prawie zgłaszania zastrzeżeń i składania wyjaśnień do protokołu;
podpisy kontrolujących i osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania kontrolowanego, a także datę i miejsce podpisania protokołu;
parafy kontrolujących i osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania kontrolowanego - na każdej stronie protokołu.

3. Protokół podpisuje kontrolujący i kontrolowany, w terminie 14 dni od daty jego otrzymania lub niezwłocznie po uzupełnieniu lub zmianie protokołu, o których mowa w ust. 5.

4. Kontrolowanemu przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole kontroli. Zastrzeżenia należy zgłosić kontrolującemu na piśmie w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.

5. W razie zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 4, kontrolujący jest zobowiązany dokonać ich analizy i, w miarę potrzeby, podjąć dodatkowe czynności kontrolne, a w przypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń - zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu kontroli.

6. W razie nieuwzględnienia zastrzeżeń w całości lub w części kontrolujący przekazuje na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia. Zgłaszający zastrzeżenia podpisuje protokół w terminie 7 dni od dnia otrzymania stanowiska kontrolującego.

7. Kontrolowany może odmówić podpisania protokołu kontroli, składając w terminie właściwym do jego podpisania, wyjaśnienie tej odmowy.

8. O odmowie podpisania protokołu kontroli i złożenia wyjaśnień kontrolujący czyni wzmiankę w protokole.

9. Odmowa podpisania protokołu przez kontrolowanego nie stanowi przeszkody do realizacji ustaleń kontroli.

§  10.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy i Miasta Grójec.

§  11.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego,  z wyjątkiem § 3 uchwały, który wchodzi w życie z dniem 01.01.2018 roku.

 

 
Przewodniczący Rady
 
 
/ - - - - - - - - - - - /
 
 
Adam Siennicki
 

Powrót

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:UCHWAŁA Nr XLI/309/18 Rady Miejskiej w Grójcu z dnia 29 stycznia 2018 r. w sprawie: trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez organ inny niż jednostka samorządu terytorialnego oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Magdalena Maciak
Data publikacji:16.02.2018 10:14
Informację aktualizował:Magdalena Maciak
Data aktualizacji:16.02.2018 10:15